Батьки є першими вчителями своїх дітей і мають вирішальний вплив на успіхи дітей у школі і житті.
Батьківське виховання є найвпливовішим.

Розрізняють чотири стилі батьківського виховання, але лише один із них є найбільш дієвим і результативним.

Стиль батьківського виховання (батьківства): це певний рівень контролю дітей і певний рівень підтримки дітей.

Контроль – це спрямування, нагляд і прагнення дисциплінувати дитину, яка не слухається. Батьки можуть і повинні прагнути протистояти непослушній дитині.

Підтримка – виховання самостійності, самоконтролю та індивідуальності. Це розуміння потреб дитини і задоволення їх.

Поблажливий стиль (той, що все дозволяє)

Поблажливий стиль характеризується високим рівнем підтримки і низьким рівнем контролю або його повною відсутністю. Спілкування між такими батьками й дітьми двостороннє, що робить стосунки теплими і зрозумілими.

Проте поблажливі батьки дозволяють усе і поступаються в усьому, не вимагають зрілої поведінки від дитини. Дитина керує батьками, вередує.

Для дітей, які виховані в даному стилі завжди є проблемою особиста відповідальність і здатність пристосуватися до певних правил. Такі діти завжди мають проблеми з поведінкою в школі та невисоку успішність, але у них дуже висока самооцінка, добрі навички спілкування і схильність до депресії.

Вішалка 1. Заокруглена форма уособлює егоцентричну волю дитини, яка не може взяти на себе відповідальність. Така вішалка нагадує дитину, якій «усе сходило з рук». Непошкоджений дріт вішалки вказує на позитивну самооцінку, яку зберегла батьківська підтримка, проте батьківська вседозволеність не сприяла розвитку в дитині самодисципліни.

Егоцентрична воля, вимогливий характер.

Необхідно збільшувати рівень контролю.

Усунутий стиль (віддалений, неіснуючий)

Він характеризується низьким рівнем контролю і низьким рівнем підтримки. Батьки приділяють мало часу дитині.

Спілкування мінімальне.

Вішалка 2. Вона зовсім спотворена, а згини – це слабкі місця, які можуть в будь-який момент зламатися. Така вішалка ототожнює зранену душу дитини і несформовану волю. Дитина не отримала скерування від батьків. Слабкі місця символізують емоції дитини, пораненої байдужістю, нехтуванням та не виконаними обіцянками.

Несформована воля, поранена гідність.

Необхідно більше приділяти часу дитині, підвищувати рівень підтримки та рівень контролю.

Владний стиль (домінуючий)

Високий рівень контролю, низький рівень підтримки й заохочення. Батьки примушують дітей дотримуватися певних правил і не виявляють любові до дитини та не підтримують її, не заохочують до висловлення власної думки.

Вішалка 3. Надмірні вимоги, покладені на дитину, так як і надмірна вага на вішалку, ламають її дух і волю. Така вішалка не може тримати одяг, це символізує дитину, яка не може нести відповідальності через перевищені вимоги і контроль з боку батьків. Розрізана горизонтальна частина – це розчарування дитини, не сформований характер.

Слабка воля, несформований характер.

Необхідно підвищувати рівень підтримки й турботи, слухати дитину.

Спрямовуючий стиль (люблячий)

Він є найефективнішим стилем виховання і характеризується високим рівнем контролю та підтримки.

Цьому стилю притаманні обґрунтовані обмеження та контроль з боку люблячих батьків. Це постійне скерування у невимушеній, але наполегливій формі. Дисципліна тут трактується як підтримка, а не покарання. При цьому стилі батьки прагнуть самостійності дітей та співпраці. На відміну від владного стилю, батьки відкриті до спілкування, і багато часу приділяють роз’ясненню.

Вішалка 4. Ця ототожнює правильно сформовану волю та сильний дух дитини, що можуть витримати різні життєві навантаження. Така вішалка витримує вагу набагато більшу ніж вага вішалки. Непошкоджений дріт символізує здорові емоції дитини, а належна форма – сильний характер.

Правильно сформована воля, сильний характер.

Необхідно підтримувати баланс, покращувати підтримку і контроль.

Хороші батьки завжди прагнуть стати ще кращими батьками.

Ракоча Н.В. практичний психолог
Настасівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Кiлькiсть переглядiв: 1672